Regionálním českolipským výrobkem roku je ručně tkané pončo

Verze pro tisk |

Série ručně tkaných plédových ponč nazvaná „Čtyři roční období“ z řemeslné dílny Tradiční venkov Zuzany Froňkové z Polevska se stala Regionálním českolipským výrobkem roku 2022. Ponča zvítězila v konkurenci dalších 85 výrobků od 28 soutěžích, kteří se letos do soutěže přihlásili. Soutěž o výrobek roku se konala již počtvrté, potřetí ji vyhlašovala společně města Česká Lípa a Nový Bor. Organizačně soutěž opět zajistilo Regionální turistické informační centrum Česká Lípa, slavnostní večer s předáváním cen proběhl v úterý 27. září v KD Crystal.

Novinkou letošní soutěže byla nová kategorie „Hlas veřejnosti“, kde si mohli mezi přihlášenými výrobky zvolit vítěze sami občané, a to hlasováním na výstavě v Centru textilního tisku nebo na jarmarku, který byl doprovodným programem k letošním Pivním slavnostem. Hlasovacích lístků bylo v této kategorii odevzdáno celkem 366, polovina na výstavě a polovina na jarmarku. Absolutním vítězem této nové kategorie, který si kromě diplomu odnesl ještě finanční odměnu 5tis. Kč, byla loutka jezevčíka Pepina z firmy Pepino Puppets manželů Libora a Petry Olšaníkových z Chotovic.

Soutěž o Regionální českolipský výrobek roku je výbornou příležitostí prezentovat šikovné řemeslníky a firmy v regionu. Se soutěží je spojena nejen mediální pozornost, která láká k výrobcům další zákazníky, ale také finanční odměna. Navíc mají výrobci možnost účastnit se městských akcí, kde mohou též své výrobky prodávat. Myslím, že jde o správné spojení, ze kterého mají profit všichni. Je velmi radostné pochlubit se výrobci a jejich úžasnými výrobky. Jsem proto ráda, že firmy a řemeslníci naší soutěže využívají a každoročně se do ní hlásí,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová.

Stejně jako v loňském roce byli na slavnostním večeru představeni postupně všichni vítězové tří soutěžních kategorií. Z těchto vítězů pak vzešel absolutní vítěz. Na rozdíl od Hlasu veřejnosti o vítězích těchto kategorií opět rozhodla odborná porota složená ze zástupců samospráv, odborného vzdělávání v regionu, sklářského muzea, Agentury pro regionální rozvoj Libereckého kraje a organizátora řemeslných trhů. Vítězem kategorie textilní a oděvní tvorba se stala ručně tkaná plédová ponča, mezi potravinami zvítězilo Vepřové se zázvorem od firmy Usušený – Diamond Care s.r.o. a v kategorii řemesla a umělecké výrobky si prvenství odnesla Tereza Hromádková za své papírové Božské květiny. Všichni vítězové jednotlivých kategorií si kromě diplomu odnesli také finanční odměnu 5tis. Kč, absolutní vítěz navrch získal dalších 15tis. Kč.

Přihlášky do letošního ročníku soutěže mohli soutěžící posílat od 1. dubna, uzávěrka přihlášek pak byla na konci července. Odborná porota se k hodnocení všech přihlášených výrobků sešla ve čtvrtek 8. září. Soutěž prozatím vždy vyhrály ženy. V loňském roce vyhrála textilní dekorativní panenka Nanynka od Věry Najbrtové z Nového Boru, v roce 2020 zvítězila Ivana Hollanová z Mimoně a její bezlepkové mrkvánky a historicky první vítězkou soutěže v roce 2019 se stala Michaela Bílková z České Lípy a její jahodový extra jam s bezovým květem, který prodává pod značkou „Moje marmeláda“.


Letošní vítězové:

kategorie oděvní a textilní tvorba
3. místo Věra Najbrtová, Nanynka IZS „policistka, psovodka“
2. místo MYM-eco, Martina Benešová, Lněný kabát
1. místo, Tradiční venkov, Zuzana Froňková, ručně tkaná plédová ponča – „Čtyři roční období“

řemesla a umělecké výrobky
3. místo Jana E. Ruská, Obliny
2. místo Haidl Jiří, Sklárna Svojkov, Rüsselbecher, replika poháru ze 7. století
1. místo Tereza Hromádková, Božské květiny

potraviny
3. místo Kozí farma Nový Dvůr, manželé Krejzovi, Kozí brynza
2. místo Zmrzlinárna Ralsko, Ivana Jablonovská, Malinový sorbet
1. místo Usušený – Diamond Care s. r. o., Vepřové se zázvorem

absolutní vítěz
Tradiční venkov, Tradiční venkov, Zuzana Froňková, ručně tkaná plédová ponča – „Čtyři roční období“

Kategorie Hlas veřejnosti
3. místo Jana Kordíková, Kukadlinka, kreslená postavička
2. místo Simona Fišerová, Rolovací batoh
1. místo Olšaník Libor, Pepino Puppets, Jezevčík Pepino


 

Letošní složení odborné poroty: Bc. Michal Prokop, Martin Brož, Ing. Eva Bartoňová, Ing. Petr Veselý, Ing. Hana Kubátová Ortová, Petra Handlířová, Bc. Petra Matěchová, Magdalena Váchalová, Libor Uhlík.

V České Lípě 28. září 2022

Mgr. Kristýna Kňákal Brožová
tisková mluvčí
e-mail:
knakalbrozova@mucl.cz
tel. +420 731 435 037

 

 

alt
Nahoru