Kraj nezavádí žádná nová omezení v souvislosti s koronavirem

Verze pro tisk |

Dnešní jednání Krajské epidemiologické komise nepřineslo žádná nová omezení v souvislosti s COVID-19 v Libereckém kraji.

Stále trvá povinnost nosit roušku ve zdravotnických zařízeních a zařízeních poskytujících sociální služby. Rovněž jsou omezeny návštěvy v těchto institucích. Původní ohniska nákazy, která se objevila v posledních týdnech v liberecké průmyslové zóně a na Jablonecku jsou již neaktivní. Nově se koronavirus vyskytnul na Liberecku u zahraničních pracovníků v jedné z průmyslových firem. Ani v tomto případě není žádná návaznost na původní ohniska.  

„Situace v kraji je klidná. Nehrozí nám žádný nekontrolovatelný komunitní přenos, a proto v současné době nebudeme zavádět žádná nová opatření,“ řekl na tiskové konferenci po jednání epidemiologické komise hejtman Martin Půta.

„Kapacity odběrových míst v kraji jsou plně dostačující. Největší záběr má samozřejmě Krajská nemocnice Liberec s kapacitou 400 odběrů. Celkově jsou zdravotnická zařízení v našem kraji schopna zpracovat 650 odběrů, což je velmi dobré číslo a dokonce je to víc, než bychom měli zvládnout,“ doplnil náměstek pro zdravotnictví MUDr. Přemysl Sobotka.

V Libereckém kraji je nyní 401 osob s nákazou COVID-19. Roušky v Libereckém kraji nejsou povinné ve veřejné dopravě ani ve veřejných prostorách. Rovněž neplatí žádná mimořádná omezení pro konání veřejných venkovních a vnitřních akcí, kromě těch, která jsou platná pro celou Českou republiku.

Odběrové místo funguje v Krajské nemocnici Liberec pravidelně od pondělí do pátku od 8:00-12:00. Nemocnice s poliklinikou Jablonec nad Nisou má odběrové místo přístupné v pondělí, středu a pátek od 9:00 do 11:00. V nemocnicích v Jilemnici a v České Lípě fungují odběrová místa na vyžádání po předchozí domluvě. Pro samoplátce je vyhrazeno odběrové místo v Krajské nemocnici v Liberci, ovšem je nutné se dopředu objednat a zaplatit odběr převodem z účtu.

„Jednáme nyní s vedením liberecké nemocnice o tom, aby samoplátci měli možnost uhradit poplatek na místě za pomoci platebního terminálu. Nicméně i potom se budou muset samoplátci dopředu na odběr objednat,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Důležitá a stále platná zůstávají základní hygienická pravidla, jako je časté a důkladné mytí rukou, dodržování dvoumetrových odstupů, kýchaní do předloktí či do kapesníku. V případě zvýšené teploty, nebo příznaků nachlazení je doporučeno s ohledem na ostatní zůstat doma, nevycházet na veřejnost, případně s rouškou.

Andrea Fulková       
oddělení tiskové a vnějších vztahů

Krajského úřadu LK

Nahoru