Lípa Musica začíná za měsíc!

Verze pro tisk |

Přesně za měsíc odstartuje prologem na saském Oybině jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. A s ohledem na aktuální uvolnění protiepidemických opatření dochází i k navýšení prodejních kapacit pro jednotlivé koncerty. Nejvyšší čas vybírat z letošního narozeninového koncertního menu! Přinášíme vám první prázdninovou porci tipů na zajímavé akce, které byste si letos rozhodně neměli nechat ujít. Dvacátý festivalový program láká na světové premiéry, narozeninové galakoncerty, návštěvnický koncert na přání, pocovidový návrat do Německa i nově zařazené lokality. Jubilejním uměleckým garantem festivalu je špičkový Pavel Haas Quartet. Bezpochyby nejlepší současné české smyčcové kvarteto, které je pro své umělecké kvality řazeno i do světové špičky, se na Lípě Musice představí hned třikrát. A právě tato trilogie bude jedním z vrcholů letošního ročníku. Ujít byste si jí neměli nechat ani vy!

Světová premiéra skladby napsané pro Lípu Musicu
Pavel Haas Quartet I: Domov / Heimat. Tak zní titul speciálního narozeninového koncertu, který bude splněním dlouholetého festivalového snu. Na programu je světová premiéra skladby zkomponované přímo na objednávku festivalu, která ve shodě s hlavní dramaturgickou linií Lípy Musicy akcentuje česko-německý dialog. Díky nové umělecké garanci respektovaného Pavel Haas Quarteta, která se tímto večerem otevře, byla práce na tomto úkolu svěřena renomované slovenské skladatelce Ľubici Čekovské a českolipskému historikovi a novopečenému libretistovi Tomáši Cidlinovi. Světlo světa po měsících příprav tento večer spatří skladba s prostým, avšak výmluvným názvem Domov, která vás zavede do očistného světa klidu a meditace, ze kterého se člověk dokáže dívat na svět ze zcela jiné perspektivy. Společně budeme hledat východisko z doby, která necitlivě zasáhla do života národů, rodin i jednotlivců, rozdělila je a připravila o hlavní životní jistotu – domov. Nebudeme hledat vinu, ani soudit, budeme hledat dialog a smíření, budeme prostřednictvím všeobjímající a univerzálně srozumitelné hudby hledat domov jako místo, řečeno slovy spisovatelky Kateřiny Tučkové, „kde Tě vítají, když vstoupíš…“ Tento večer se uskuteční 4. září v bazilice Všech svatých v České Lípě. Vstupenky si můžete zajistit zde.

Světový klavírista Giltburg zahraje na klavír z Rakouska
Ve dnech 26. a 27. září se v bazilice Všech svatých v České Lípě představí jeden z nejlepších současných světových klavíristů. K papírovým devízám klavíristy Borise Giltburga nepochybně patří jeho úspěchy v prestižních klavírních soutěžích Artura Rubinsteina v Tel Avivu a královny Alžběty v Bruselu, které jej katapultovaly na výsluní světových koncertních scén a přední místa mezi současnými světovými klavíristy. Pravá Giltburgova atraktivita však tkví v jeho osobitém uměleckém mistrovství. Je nejen pianistou nevšedních kvalit s mimořádnými technickými dispozicemi, ale především senzitivním básníkem klavíru, který svou virtuozitu nedává s lacinou okázalostí na odiv. Své posluchače s vášní, radostí a citem okouzluje doslova průzračnou interpretací, v níž se snoubí lehkost a čistota s živou barevností. A právě proto si jej ke spolupráci již před lety vybral Pavel Haas Quartet, který s Giltburgem natočil veleúspěšnou nahrávku s Dvořákovými kvintety za níž získali mimo jiné prestižní Gramophone Award. Říká se, že v tomto repertoáru nemají konkurenci, přijďte se přesvědčit! A navíc si umění básníka klavíru Borise Giltburga můžete vychutnat i sólově. O den později se v roztančeném programu představí v dílech Ravela, Schumanna a Prokofjeva taktéž v českolipské bazilice. Vstupenky na tento večer rezervujte zde.

Capella de la Torre v České Kamenici
Trojici našich tipů pro měsíc září doplníme ještě pozvánkou do České Kamenice a do časů, kterým vévodila renesance a úsvit novověku. Tehdy Evropou putovaly slavné kapely pištců povětšinou z Německa a vyhrávaly z věží kostelů podobných jako českokamenický děkanský kostel sv. Jakuba staršího. Pozvání na festival přijala prestižní německá „Kapela z věže“, světově vyhlášený a cenami ověnčený specialista na starou dechovou hudbu, který vás vezme na rozmanitou i rozvernou pouť Evropou právě v období renesance. Představí celou plejádu zvukomalebných starých šalmajů, pommerů, bombardonů, hobojů, pozounů či dulcianů v tónech elegantně dvorských i měšťansky furiantských se svěží příchutí improvizace. Ať už název souboru odkazuje na slavného španělského hudebníka Francisca de la Torre, který proslul slavným kusem pro dechy Danza Alta, nebo na skutečnost, že staré dechové kapely hrávaly z vrcholků věží či balkonů, můžete si být jisti, že Triumf pištců splní obojí. Je totiž příslibem plnokrevného renesančního zážitku ve svěžím tanečním duchu, který předznamená i skutečná fanfára z kostelní věže… Vstupenky na tento koncert jsou k dispozici zde.

Prázdninový provoz pokladny je omezen na pondělí a středu od 15 do 17 hodin. Online však můžete vstupenky rezervovat či nakupovat odkudkoli a kdykoli. Stačí navštívit festivalové stránky www.lipamusica.cz.

alt
alt
alt
Nahoru