Autor - Lucie Johanovská

Když mistrovský klavír mistrovsky tančí

28.9.2021 10:26 | Lípa Musica

V pondělí 27. září zařadil 20. ročník MHF Lípa Musica na svůj program druhé setkání s jedinečným klavíristou Borisem Giltburgem. Program s titulem Když klavír tančí měl příznačný společný jmenovatel v tanečních formách. Od bouřlivého, místy až děsivého Prokofjeva sklenul oblouk vstříc přívětivějším romantickým tónům Schumannovým a barevně impresionistickým valčíkům Ravelovým. Společným jmenovatelem večera nebyl jen tanec, ale také fenomenální klavírní umění, které tento izraelský klavírista předvedl. Giltburg je výjimečným zjevem na současné světové klavírní scéně opěvovaným po celém světě. Jeho technická dokonalost, hloubka a škála výrazu jiskřící od oduševnělých pianissim až po vervně tvořená forte byla dechberoucí a strhující. Soustřeďděné publikum Giltburga odměnilo frenetickými ovacemi vstoje a do festivalové mozaiky tak přibyl jedinečný mistrovský klenot. Bravo!

Brilantní romantický večer na Lípě Musice

26.9.2021 23:43 | Lípa Musica

Druhá kapitola letošní trilogie uměleckého garanta Pavel Haas Quarteta pokračovala v neděli 26. září v bazilice Všech svatých v České Lípě. Fenomenální československé kvarteto si tentokrát ke spolupráci přizvalo vynikajícího klavíristu světového renomé Borise Giltburga. Společně provedli program složený z klavírních kvintetů Johanessa Brahmse a Antonína Dvořáka. Ozdobou večera byl mistrovský nástroj z dílny Fazioli, který byl pro Borise Giltburga zapůjčen z Rakouska. Večer byl výjimečným setkáním se špičkovou interpretací komorní hudby imitující svou plnokrevností a barvitostí bezmála celý orchestr. Strhující hudební výkon ve všech detailech dotažený takřka k dokonalosti byl ve všech ohledech výjimečný a ještě dlouho bude rezonovat v hudebním srdci Lípy Musicy. Zaplněná bazilika jej vyslechla bez dechu a s bouřlivými dlouhotrvajícími ovacemi vstoje.

S loutnou při svíčkách

26.9.2021 07:06 | Lípa Musica

Další z večerů 20. festivalového ročníku Lípy Musicy zavedl publikum do kostela sv. Barbory stojícího uprostřed polí v místech zaniklé obce Mnichov nedaleko Zahrádek u České Lípy. Do kostela, jehož unikátnost plyne z absence elektrifikace a který nabízí mimořádně romantické večery při svíčkách. V sobotu 25. září se zde představil jeden z výrazných českých loutnistů, který je velmi dobře etablován i na mezinárodní scéně, Jan Čižmář. Na festivalu s úspěchem představil svůj projekt Codex Jakobides, který přináší rozmanitý exkurz do bohatého odkazu loutnové hudby 16. a 17. století plný dobových tanců, písní světských i duchovních z celé Evropy.

Premiéra v Doksech

23.9.2021 08:08 | Lípa Musica

20. festivalový ročník pokračoval ve středu 22. září na zámku v Doksech další premiérou. Poprvé se na koncertních prknech před publikem představilo nové umělecké uskupení nesoucí název ANMOEN. To založil zkušený a úspěšný basista Jaromír Nosek, který ke spolupráci přizval trojici renomovaných mladých instrumentalistů. Společně stvořili unikátní projekt nesoucí trojnázev Zrození-zánik-naděje, který je výjimečně citlivým dialogem staré hudby převážně z období raného baroka a hudby soudobých autorů. Rytířský sál se ponořil do hluboké meditace hledající východisko v naději, radosti a nové energii, v níž program vygradoval. Lípa Musica bude pokračovat o víkendu tradičním koncertem pro svíčkách s loutnistou Janem Čižmářem a návratem uměleckého garanta Pavel Haas Quartet, který se představí společně se špičkovým klavíristou Borisem Giltburgem. Na svatého Václava zavítá festival do Hrádku nad Nisou se speciálním narozeninovým projektem souboru Schola Gregoriana Pragensis.

Pavel Haas Quartet, Boris Giltburg či koncert při svíčkách

21.9.2021 08:12 | Lípa Musica

... to je nabídka dalšího festivalového týdne. Na 20. ročník se v nadcházejících dnech vrátí jeho umělecký garant Pavel Haas Quartet, který představí svého oblíbeného klavírního partnera Borise Giltburga. Společně vystoupí v kvintetním programu v neděli 26. září v České Lípě. Světově proslulý klavírista Boris Giltburg své umění představí i jako sólista, a to na recitálu s tanečně laděným programem, který bude v České Lípě na programu v pondělí 27. 9. Těmto významným koncertům bude předcházet sobotní tradiční večer při svíčkách, který se každoročně koná v kostele sv. Barbory v Zahrádkách u České Lípy. V letošním roce bude jeho hostem významný český loutnista Jan Čižmář. O nadcházejícím svátku sv. Václava se festival vypraví do Hrádku nad Nisou, kde vystoupí rezidenční ansámbl festivalu Schola Gregoriana Pragensis se speciálním narozeninovým programem, na němž se představí současné složení souboru i jeho dřívější členové jako hosté s poctou českým světcům. Vstupenky na všechny zmíněné koncerty jsou ještě v prodeji. Více informací zde.

Excelentní večer v České Kamenici a premiéra v Horní Polici

20.9.2021 08:15 | Lípa Musica

To nabídl víkendový program 20. ročníku MHF Lípa Musica. Festival rád představuje svým návštěvníkům nová koncertní místa. Druhým letošním se v sobotu 18. září stalo mariánské poutní místo v Horní Polici. Tamní kostel Navštívení Panny Marie, který čerstvě prošel rekonstrukcí nabídl setkání s hudbou regionálního rodáka H. I. F. Bibera. Výběr z jeho mysteriózních Růžencových sonát provedla houslistka Lucie Hůlová Sedláková za doprovodu varhaníka Jaroslava Tůmy. Koncertu pro zájemce předcházela prohlídka poutního areálu a promluva pátera Stanislava Přibyla k souvislostem uvedeného hudebního projektu, který se zde dočkal i vzniku oceňované nahrávky. Výjimečný zážitek ze setkání s hudbou, jež v trubadurských dobách v období raného novověku provozovali pištci putující Evropou, přinesla neděle 19. září, kdy 20. ročník pokračoval představením prestižního německého hosta Capelly de la Torre pod vedením umělecké vedoucí Kathariny Bäuml. 

Poezie lidové písně

18.9.2021 13:38 | Lípa Musica

Krásu české lidové písně v její bohaté rozmanitosti a malebné poetičnosti předestřel další z narozeninových večerů 20. ročníku MHF Lípa Musica. V pátek 17. září nabídl v českolipské bazilice Všech svatých světovou koncertní premiéru instrumentace písní Bohuslava Martinů z pera Jaroslava Krčka i jeho populární úpravy lidových písní. V sólových partech zaujaly zaplněnou baziliku sopranistka Anna Hlavenková a tenorista Martin Prokeš. Slavná Musica Bohemica se představila netradičně v rozšířeném orchestrálním obsazení, které v první část řídil dirigent Národního divadla v Praze David Švec. Poetický večer s lidovou písní zpestřil křest nahrávky Anny Hlavenkové s písněmi Martinů.

Lípa Musica představí v Doksech nový soubor ANMOEN

17.9.2021 09:00 | Lípa Musica

20. ročník MHF Lípa Musica bude pokračovat ve středu 22. září tradičním koncertem na zámku v Doksech. V místním Rytířském sále se představí nový soubor ANMOEN s uměleckým vedoucím Jaromírem Noskem. Ten uvede svůj projekt Zrození – Zánik – Naděje, který je unikátním dialogem barokní a současné hudby. Nabízí hudební exkurz do 17. století na dvůr olomouckého biskupa Karla z Liechtensteinu-Castelcorna v kontrastu s kompozicemi současného skladatele Tomáše Hanzlíka napsané v době prvního covidového lockdownu. Cílem programu je hledat naději a principy, které nás přesahují. Vstupenky na tento koncert jsou v prodeji ve festivalovém předprodeji, na zámku v Doksech a budou k dostání i ve večerní pokladně před koncertem.

Lípa Musica pokračuje s Musicou Bohemicou či premiérou v Polici

14.9.2021 09:00 | Lípa Musica

Po výjimečném narozeninovém zahajovacím galakoncertu pro Liberecký kraj začíná první festivalový týden 20. ročníku MHF Lípa Musica. V úterý 14. září zavítá festival poprvé do Lomnice nad Popelkou, kde se představí úspěšné Smetanovo trio. O následujícím prodlouženém víkendu festival nabídne další českolipské zastavení, premiéru v poutním kostele v Horní Polici či návrat do České Kamenice. Na programu je připraven z loňského roku přeložený projekt s Musicou Bohemicou Jaroslava Krčka, na němž zazní písně Bohuslava Martinů i úpravy lidových písní, které v sólových partech ztvární Anna Hlavenková a Martin Prokeš. Tento koncert se uskuteční v pátek 17. září v bazilice Všech svatých v České Lípě. Festivalovou premiérou bude sobotní koncert v kostele Navštívení Panny Marie v Horní Polici, kde zazní autentické provedení Růžencových sonát regionálního rodáka Heinricha Ignaze Franze Bibera v podání houslistky Lucie Hůlové Sedlákové a varhaníka Jaroslava Tůmy. V neděli se první festivalový týden uzavře koncertem prestižního německého souboru Capella de la Torre, který vystoupí v České Kamenici a uvede renesanční dechový program v dobové interpretaci. Víkendové koncerty doplní prohlídka poutního areálu v Horní Polici či fanfára z věže, která se Českou Kamenicí rozezní v neděli před koncertem. Vstupenky na zmíněné koncerty jsou ještě v prodeji.